„Co możesz zrobić, aby promować pokój na świecie? Idź do domu i kochaj swoją rodzinę” - Matka Teresa
wtorek, 3 grudnia 2024 Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Dwudziesta trzecia edycja Nagrody Literackiej imienia Józefa Mackiewicza dobiegła końca. Podczas gali, która odbyła się 10 listopada 2024 roku w warszawskim Domu Dziennikarza, ogłoszono, że zdobywcą nagrody został Krzysztof Kosiński. Kapituła przyznała także trzy wyróżnienia.

Krzysztof Kosiński otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za 2024 rok za książkę zatytułowaną "Bunt duszy polskiej. O twórczości politycznej i literackiej Romana Dmowskiego (z lat 1893-1934)", która została wydana przez Wydawnictwo Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Laureat tegorocznej nagrody podzielił się podczas gali spostrzeżeniami na temat publikacji swojego autorstwa.

- Starałem się w tej książce spojrzeć na Dmowskiego jako taką postać niezwykle wszechstronną czyli jako pisarza politycznego i socjologa, którym przecież mógł być, gdyby inaczej się jego życie potoczyło, w innych czasach żył, jako krytyka literackiego, żeby wspomnieć o znakomitej jego recenzji "Ziemi obiecanej' Reymonta - mówił autor nagrodzonej książki.

- Myślę, że jedną z największych trudności jaka mi towarzyszyła podczas pracy z tą książką - myślę, że to jest nie tylko moje doświadczenie, chyba jest to jakieś doświadczenie naszych czasów - to z jednej strony taka konieczność z takim wielokrotnym zafałszowaniem postaci Romana Dmowskiego. Wielokrotnym - i po 1926 roku przez propagandę czy oficjalną historię sanacyjną, i w okresie PRL-u, i w dominującym nurcie opozycji demokratycznej, czy wreszcie w naszych czasach, w których doczekaliśmy się już wręcz postawienia znaku równości między Dmowskim a Hitlerem. A z drugiej też strony, gdy pracowałem nad tą książką to niejednokrotnie nachodziła mnie taka refleksja, jak dalece trzeba oczyścić własny umysł - z tych rozmaitych naleciałości narzucanych czy to przez oświeceniowy materializm, czy tak zwaną szkołę frankfurcką, czy już bliżej naszych czasów postmodernizm - te wszystkie schematy, które mimowolnie już zaczynają się uruchamiać, gdy się z takim tekstem mierzymy. I jaki wysiłek intelektualny oczywiście trzeba wykonać, żeby swój umysł oczyścić, uporządkować, tak żeby ten tekst nie tylko zinterpretować, ale w ogóle przeczytać ze zrozumieniem. To nie jest łatwe zadanie. Ja się z tym zmierzyłem - przyznał Krzysztof Kosiński.

Kapituła Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza postanowiła w tym roku przyznać także trzy wyróżnienia, które trafiły do: Marcina Cieleckiego za książkę "Dziedziniec pogan" (Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy), Krzysztofa Masłonia za książkę "Klątwa sprzeczności sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy" (Wydawnictwo Zysk i S-ka) i Tomasza Pudłockiego za książkę "Szekspir i Polska Życie Władysława Tarnawskiego (1885-1951)" (Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN Rzeszów-Warszawa).

Na gali w warszawskim Domu Dziennikarza, podczas której ogłoszono laureatów, obecni byli członkowie kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza: Jacek Bartyzel (przewodniczący), Krzysztof Dybciak, Dorota Heck, Wacław Holewiński, Stanisław Michalkiewicz, Maciej Urbanowski, Paweł Witaszek i Rafał Ziemkiewicz.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy Haliny Mackiewicz, córki patrona nagrody, która zmarła 14 sierpnia 2024 roku.

PW